b_300_0_16777215_00_images_artykuly_11_17_itd_byd_45h4f4245df3.jpg
W dniu 9 listopada w miejscowości Nowe Marzy, inspektorzy ITD zatrzymali do kontroli pojazd członowy należący do rosyjskiego przewoźnika, którym wykonywany był przewóz drogowy ładunku z Rosji do Niemiec.

W toku kontroli dokonano oględzin pojazdu marki DAF, w tym zainstalowanego w nim urządzenia rejestrującego, które wykazały, że najprawdopodobniej zaingerowano w pracę tachografu cyfrowego.

W związku z podejrzeniem manipulacji w instalację urządzenia rejestrującego, pojazd skierowano do serwisu tachografów, gdzie ujawniono niedozwoloną ingerencję w czujnik ruchu (zmanipulowany za pomocą płytki z układem scalonym) oraz emulator drugiego sygnału IMS.

Zmanipulowany czujnik ruchu oraz emulator sygnału IMS umożliwiały nierejestrowanie przez tachograf rzeczywistych wskazań w zakresie aktywności kierowcy, prędkości pojazdu oraz przebytej drogi. W wyniku kontroli stwierdzono zatem wykonywanie międzynarodowego przewozu drogowego niezgodnie z przepisami umowy międzynarodowej oraz wykonywanie przewozu drogowego pojazdem wyposażonym w cyfrowe urządzenie rejestrujące bez wymaganego sprawdzenia okresowego. Wobec powyższego kierowcę ukarano stosownym mandatem karnym a wobec przewoźnika  zostało wszczęte postępowanie administracyjne. Pojazd członowy skierowano na parking depozytowy do czasu uiszczenia stosownej kaucji.
źródło: WITD Bydgoszcz