Opłaty drogowe

Read more: Od 1 lutego 2018 droższe opłaty drogowe we Francji​
Od 1 lutego 2018 r. we Francji drożeją opłaty za przejazd wieloma autostradami, zarządzanymi przez prywatnych operatorów. Powinni być na to przygotowani w szczególności kierowcy ciężarówek, korzystający z systemu opłat prepaid.

Read more: UTA informuje o nowych urządzeniach do opłat drogowych w całej Europie
UTA, emitent kart paliwowych i dostawca usług dla transportu, wprowadzi w lutym 2018 nowe urządzenie do opłacania myta, działające w europejskim systemie EETS (European Electronic Toll Service). Na razie rozwiązanie obejmie osiem systemów w siedmiu krajach (w tym w Polsce), z czasem będą dołączać kolejne systemy.

Read more: ViaTOLL podsumowuje rok 2017
Rekordowe wpływy (1,88 mld zł), rozszerzenie o ponad 360 km, coraz więcej ekologicznych pojazdów na polskich drogach oraz koszty operacyjne na poziomie 14% – tym właśnie charakteryzował się 2017 rok w systemie viaTOLL.

Read more: Słowenia: Nowy system poboru opłat drogowych
Zgodnie z informacją Ambasady Republiki Słowenii w Warszawie z dniem 1 kwietnia 2018 roku Republika Słowenii wprowadzi elektroniczny system poboru opłat na drogach płatnych dla wszystkich ciężkich pojazdów o dopuszczalnej masie ponad 3,5 t — system DarsGo.

Read more: Opłaty drogowe w Estonii od 1 stycznia 2018 r.
W Estonii od 1 stycznia 2018 r. zostaną wprowadzone opłaty drogowe dla pojazdów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony. Będą one obowiązywały na całej publicznej sieci drogowej w Estonii.

Read more:  ViaTOLL w państwowych rękach
Rząd chce zrezygnować z wyboru nowego operatora e-myta. Od listopada 2018 r. poborem opłat zajmować się ma Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Takie rozwiązanie ma być tańsze, dzięki czemu więcej pieniędzy zostanie przeznaczone na budowę dróg. Ponadto łatwiejszy dostęp do danych o przewozach będzie miał fiskus – ma to mu pomóc w walce z wyłudzaniem VAT i nielegalnym obrotem paliwami.

Read more: Przybywa dróg objętych systemem poboru opłat viaTOLL
Do 2024 roku krajowy system poboru opłat ma obejmować sześć tysięcy kilometrów dróg w Polsce. Dziś jest w nim nieco ponad połowa. Przy rozbudowie viaTOLL operatora systemu będzie wspierać KGHM ZANAM. Współpraca ma objąć m.in. budowę bramownic, których obecnie jest blisko dziewięćset. System viaTOLL dziennie przynosi do budżetu 4–5 mln zł, które trafiają na modernizację i budowę dróg do Krajowego Funduszu Drogowego. Środki zainwestowane w rozbudowę systemu zwracają się średnio po 2–3 miesiącach.

Read more: Rozszerzenie systemu viaTOLL
Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów 9 lipca 2017 roku do systemu viaTOLL przyłączonych zostanie około 360 km dróg krajowych. Jest to ósme rozszerzenie systemu i obejmie następujące odcinki dróg:

Read more: Kolejne ułatwienia w systemie viaTOLL
Informujemy, że od dnia 1 czerwca została obniżona kwota zabezpieczenia dla kont z odroczoną płatnością (post pay). Co to oznacza? To dla Ciebie mniejsze koszty uzyskania np. gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej.

Read more: Estonia wprowadza od 2018r. opłaty drogowe

ZMPD zostało poinformowane przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, że rząd Estonii przyjął nowelizację ustawy, która wprowadzi opłaty drogowe dla pojazdów ciężarowych.